Batıkent Mah. Gerekli Sk. No:13 • Eskişehir

bilgi@umitgoz.com

+90 ( 222 ) 335 0 335

HASTALIKLAR

Katarakt

KATARAKT NEDİR, TEDAVİSİ NASILDIR?
Katarakt gözün şeffaf lensinin saydamlığını kaybetmesidir. Bu durumu buğulanmış cama benzetebiliriz.

Kataraktın nedeni nedir?
En çok katarakta gözün yaşlanması neden olur.
Diğer nedenler:

Aile hikayesi
Şeker hastalığı gibi hastalıklar
Gözün travmaya maruz kalması
Steroidler gibi ilaçlar
Güneş ışığına uzun süre korumasız şekilde maruz kalma
Daha önce göz ameliyatı geçirmiş olma

Katarakt tanısı nasıl konur?
Göz doktorunuzun yapacağı muayene sonunda tanı konabilmektedir. Görme düzeyinin ölçülmesi, biomikroskop muayenesi ve diğer hastalıkların ekarte edilmesi gerekmektedir.

Katarakt nasıl tedavi edilir?
Kataraktın tek tedavisi cerrahidir. Ancak katarakt hafif derecede ise sadece gözlüğünüzün değişmesi de yeterli olabilmektedir. Herhangi bir ilaçla, dietle, egzersizle, çeşitli cihazlarla katarakt tedavi edilmemektedir. Katarakt ameliyatı için hastanede yatmanıza gerek yoktur.  Ameliyat damlalarla sağlanan lokal anestezi ile mikroskop altında yapılmaktadır. Fakoemülsifikasyon tekniği halk arasında dikişsiz yöntem veya lazer olarak bilinmektedir. Fako yöntemi ile çok küçük bir kesiden girilerek katarakt alınmakta ve yerine yapay bir mercek konulmaktadır.

Göz İçi Mercek (Lens) çeşitleri nelerdir?
Günümüzde göz içi lenslerindeki gelişmeler sayesinde ameliyat sonrası hem uzak hem yakın mesafeyi görmek mümkün olmaktadır. Ayrıca hastanın gözünde var olan astigmat da düzeltilebilmektedir.Monofokal Göz içi Lensi (Tek Odaklı Lens): Tek odak noktası olan bu lens kataraktı düzeltmekte ve yüksek kalitede uzak görüş sağlamaktadır.

Torik Göz İçi Lensi (Astigmatı Düzeltici, Tek Odaklı Lens): Tek odak noktası olan bu lens kataraktı ve korneal astigmatı düzelterek yüksek kalitede uzak görüş sağlamaktadır.

Multifokal Lens (Çok Odaklı Lens): Çok sayıda odak noktası olan bu lens ile katarakt tedavisi sonrası tüm mesafelerde (uzak, orta, yakın) net bir görüntü sağlayarak presbiyopiyide düzeltmektedir.

Multifokal-Torik Lens (Astigmatı Düzeltici, Çok odaklı Lens):Çok sayıda odak noktası bulunan lens ile katarakt ve korneal astigmat tedavi edilerek ameliyat sonrası tüm mesafelerde (uzak, orta, yakın) net bir görüntü sağlamaktadır.