Batıkent Mah. Gerekli Sk. No:13 • Eskişehir

bilgi@umitgoz.com

+90 ( 222 ) 335 0 335

HASTALIKLAR

Glokom

Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Halk arasında ‘Karasu’ ve ‘Göz Tansiyonu’ adıyla da bilinen glokom, göz sinirine zarar veren ve tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilen bir hastalıktır. Birçok insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığıdır. Normal bir gözde bazı dokuların beslenmesi için devamlı bir sıvı üretilmektedir. Üretilen bu sıvıda düzenli olarak göz içindeki kanallardan gözü terk etmektedir. Bu kanallarda olan yapısal bozukluklar nedeni ile göz içinde üretilen bu sıvı uzaklaştırılamazsa göz içi basıncı artmaktadır. Glokomda, göz içindeki sıvı basıncı, görme yeteneği için gerekli olan göz sinirine zarar verecek düzeyde yüksektir

Özellikle 40 yaş üzerinde görülen glokom fark edilmezse sinsi bir şekilde ilerleyerek körlüğe neden olabilir. Glokom, birçok hastada ancak ileri dönemde ve belirgin görme azlığında fark edilebilir. Glokomda göz sinirindeki hasarın geri dönüşü olmadığından erken tanı önemlidir. Genellikle glokom tanısı normal göz muayenesi sırasında artmış göz içi basıncının tespit edilmesi ile mümkün olmaktadır. Glokomun erken tanısı için özellikle 40 yaş üzerinde düzenli bir göz muayenesi çok önemlidir.

Bazı hastalarda ani olarak yükselen göz içi basıncı glokom krizine neden olabilir. Bu hastalarda şiddetli göz ağrısı, ani görme kaybı, gözde kızarıklık, sulanma ve bulantı, kusma meydana gelir. Acil ilaç ve lazer tedavisini gerektirir.Göz tansiyonu bebeklik ve çocukluk yaşlarında da görülebilen bir hastalıktır. Bu yaş grubunda daha nadir görülmektedir. Gözde büyümeye, sulanmaya, kızarıklığa neden olabilir. Glokom toplumun yaklaşık % 2- 3’ ünü etkileyen çok önemli bir hastalıktır. Bu kişilerin yarısı hastalıklarının farkında değildirler. Her insanda glokom görülebilir. Ancak bazı faktörler hastalığın ortaya çıkma olasılığını arttırabilir.

Glokom riskini arttıran faktörler şunlardır:
- Ailede glokom olması (Genetik)
- İleri yaş (40 yaş üstü)
- Şeker hastalığı
- Hipertansiyon
- Hipotansiyon
- Yüksek Miyopi
- Yüksek Hipermetropi
- Katarkt
- Uzun süreli kortizon tedavisi
- Göz yaralanmaları
-Sigara
- Migren

Bu risk faktörlerine sahip olan kişilerin glokom yönünden özellikle muayene olmaları göz sağlığı açısından uygun olur.

Glokom tanısı nasıl konulur ?

Glokom tanısı için ayrıntılı bir göz muayenesi ve doktorunuzun gerekli görmesi halinde bir takım testlerin yapılması gerekmektedir.
Bu testler;
-Tonometre ile göz tansiyonu üçlümü
-Bilgisayarlı görme alanı
-Göz sinir lifi analizi
-Kornea kalınlık ölçümü (Pakimetre)
Bu testlerin bazıları hastalığın takip edilmesinde de önemlidir.
Aşağıda Glokomda görme alanındaki kayıp ve daralma ve Glokomda göz siniri hasarı resimleri görülmektedir.