Batıkent Mah. Gerekli Sk. No:13 • Eskişehir

bilgi@umitgoz.com

+90 ( 222 ) 335 0 335

HASTALIKLAR

Uveit

UVEIT

Gözün damardan zengin orta tabakası olan uvea dokusunun iltihaplanmasına üveit denir. Uvea dokusu tüm göz küresini çevrelemektedir. Bu nedenle iltihaplanmanın olduğu bölgeye göre ön üveit veya arka üveit olarak adlandırılabilir. Çoğunlukla üveite neden olan sebep bulunamasa da Romatizmal Hastalıklar ( Behçet Hastalığı, Romatoid Artrit, Ülseratif Kolit gibi) ve enfeksiyon ajanları (Virüs, parazit, bakteri gibi) hastalığın nedeni olabilir.

Üveit ciddi bir hastalıktır, tedavi edilmediği taktirde körlüğe neden olabilir. Gözde kızarıklık, ağrı, görme bulanıklığı ve uçuşmalar şeklinde bulgularla ortaya çıkabilir. Hastalık aktif olduğu alevlenme ve sakin olduğu dönemler şeklinde seyreder. Aktif dönemde göze zarar verebilir. Uzun seyirli bir hastalıktır ve sıkı takip gerektirir. Çünkü katarakt, glokom gibi ciddi komplikasyonlar bu izlem sırasında ortaya çıkabilir.

Üveit tedavisi ilaçlarla olmaktadır ve kesin bir tedavisi yoktur. Tedavide amaç iltihabi reaksiyonu azaltarak gözü ve görmeyi korumak, hastayı rahatlatmaktır. Ayrıca ortaya çıkan glokom gibi komplikasyonlarında tedavisi gerekir. Katarakt gibi komplikasyonlarda da cerrahi tedavi gerekebilir.